Centrum Arbitrażu i Mediacji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego

Wojewódzkie Centrum Arbitrażu i Mediacji w Bydgoszczy było podmiotem utworzonym przez Centralny Instytut Analiz Polityczno-Prawnych z siedzibą w Warszawie. Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego: Wiedza, Edukacja, Rozwój, Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości pn. „Centrum Arbitrażu i Mediacji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”. Organizacja i promocja polubownych metod rozwiązywania sporów w biznesie stanowiła element projektu realizowanego przez Ministerstwo Gospodarki.
Projekt był finansowany w 100% ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Społecznego, a finansowanie wyniosło 997 217,50 zł.
Głównym celem zakończonego Projektu była poprawa wydawanych orzeczeń oraz zwiększenie skuteczności ich egzekwowania poprzez utworzenie Centrum Arbitrażu i Mediacji (CAM) i uruchomienie jego funkcjonowania. Cel ten był realizowany w oparciu o opracowane i wdrożone przez Koordynatora CAM standardy funkcjonowania sieci CAM, narzędzie informatyczne dla mediacji, ogólnopolską infolinię oraz programy szkoleń z zakresu mediacji w sprawach gospodarczych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Projekt miał na celu zintegrowanie informacji o mediacji, ujednolicenie praktyki mediacji w sprawach gospodarczych, a także zwiększenie kompetencji podmiotów świadczących usługi mediacyjne w województwie kujawsko-pomorskim.
Realizacja projektu miała na celu wpłynąć na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości poprzez:
• szybszą i bardziej odformalizowaną możliwość rozwiązania konfliktu w formie polubownego porozumienia,
• skrócenie czasu postępowań sądowych poprzez kierowanie większej liczby spraw do mediacji i zakończenia jej ugodą,
• zmniejszenie kosztów ponoszonych przez strony,
• większy udział stron w wypracowaniu rozwiązania.
Centrum Arbitrażu i Mediacji zostało powołane do stworzenia przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz osobom fizycznym optymalnych i przyjaznych warunków rozwiązywania konfliktów powstających na tle stosowania m.in. prawa cywilnego, gospodarczego czy administracyjnego.
W ramach projektu realizowane były następujące zadania:
• propagowanie idei mediacji,
• organizowanie konferencji i szkoleń dotyczących Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów,
• współpraca z innymi ośrodkami mediacji w kraju i za granicą.
Współpracujący z Centrum mediatorzy to praktycy, osoby kompetentne, posiadające kwalifikacje i umiejętności niezbędne do prowadzenia mediacji w każdej dziedzinie.
W ramach projektu zachęcano do współpracy z Wojewódzkim Centrum Arbitrażu i Mediacji w Bydgoszczy oraz do wykorzystania mediacji, jako alternatywnej metody rozwiązywania konfliktów, podkreślając korzyści czasowe (mediacja trwa krócej niż proces sądowy) i finansowe (niższe koszty mediacji).
Centrum i mediatorzy z nim współpracujący byli dostępni dla przedsiębiorców całodobowo, przez siedem dni w tygodniu.
W ramach projektu oferowano również możliwość wzięcia udziału w szkoleniach dotyczących mediacji oraz panele dyskusyjne, a mediatorzy udzielali informacji i organizowali spotkania mediacyjne.
Centrum dysponowało sekretariatem, poczekalnią oraz salami konferencyjnymi przeznaczonymi do prowadzenia spotkań mediacyjnych, szkoleń i paneli dyskusyjnych.