Centralny Instytut Analiz Polityczno - Prawnych
Concept Tower
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
NIP: 5222880576
Regon: 141336446
tel. (+48 22) 258 21 66
Fax: (+48 22) 203 49 88
Komentarz stanowi kompleksowe opracowanie problematyki ustawy z 22.11.2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1638).
Ustawa reguluje postępowanie wobec osób, które:
Publikacja przedstawia następujące zagadnienia:
Komentarz oprócz analizy podstaw normatywnych stosowania postpenalnej izolacji, omawia także praktyczne problemy stosowania tzw. ustawy o bestiach.
W publikacji uwzględniono najnowsze zmiany legislacyjne, w tym m.in.:
Komentarz jest adresowany do pracowników Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, adwokatów, radców prawnych, sędziów, przedstawicieli doktryny prawa karnego oraz wszystkich osób zainteresowanych prezentowaną tematyką.
Dnia 12 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana specustawa – ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.). Tym samym weszła w życie, a jej przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 24.2.2022 r.
Komentarz uwzględnia najnowsze zmiany legislacyjne, wprowadzone m.in.: ustawą z 27.4.2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 930), wydłużającą okres, za który może być przyznane świadczenie pieniężne dla zapewniającego zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy, a także ustawą z 8.4.2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 830), precyzującą definicje ustawowe, kwestie finansowe, regulacje dotyczące rejestracji czy świadczeń.
Publikacja składa się z Części I. komentarza praktycznego dotyczącego rozwiązań prawnych regulujących sytuację prawną obywateli Ukrainy i ich małżonków, którzy w wyniku działań wojennych wjechali legalnie do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania w Polsce w zakresie:
Publikacja posiada także Część II. z wzorami dotyczącymi: pobytu, dostępu do rynku pracy, świadczeń społecznych, edukacji i opieki zdrowotnej. Wzory będą dostępne gratis do pobrania w formie edytowalnej za pomocą karty zdrapki dołączonej do publikacji.
W celu zapewnienia wsparcia materialnego w ustawie przewidziano m.in.:
Dziś nad ranem wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na niezależną i suwerenną Ukrainę. Inwazja ta to nie tylko zachwianie światowego pokoju i złamanie norm prawa międzynarodowego, ale przede wszystkim zamach na wolność, demokrację i bezpieczeństwo wszystkich Ukrainek i Ukraińców. Nasi bracia i nasze siostry ze Wschodu boleśnie doświadczają szaleńczej decyzji rosyjskich władz i dzielnie bronią swojej ziemi oraz Narodu.
Jesteśmy myślami i całym sercem z Wami nasi przyjaciele! Atak na wolną Ukrainę to atak również na nas – Polaków, Europejczyków – i nasze wartości. Z całą stanowczością potępiamy działania Rosji i deklarujemy pełne wsparcie dla niezależnej Ukrainy i jej mieszkańców.
Dziś kierujemy się nadzieją, empatią, troską i solidarnością.
Dziś wszyscy JESTEŚMY Z UKRAINĄ.
Od 1 marca 2022 r. Centralny Instytut Analiz Polityczno-Prawnych, działa w swojej nowej siedzibie przy ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Potrzeba zmiany dotychczasowej siedziby powstała w wyniku znacznego rozwinięcia działalności programowej Fundacji. Naszym zamiarem było doprowadzenie do powstania nie tylko funkcjonalnego miejsca zaspokajającego nasze potrzeby biurowe, ale przede wszystkim niepowtarzalnego, atrakcyjnego wizualnie i przyjaznego dla środowiska obiektu, który podkreśli prestiż Fundacji i polskiej nauki, ale też – stanie się wizytówką dzielnicy i miasta, miejscem otwartym i inspirującym dla różnych środowisk.
Komentarz stanowi szczegółową analizę i omówienie przepisów ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1464), regulującej zakres działania i zasady funkcjonowania wojewody oraz rządowej administracji zespolonej i niezespolonej.
Publikacja przedstawia zagadnienia takie jak:
Publikacja przedstawia praktyczne sposoby rozwiązania problemów prawnych związanych z pełnieniem funkcji wojewody oraz funkcjonowaniem administracji terenowej w województwie, prezentuje aktualne orzecznictwo sądów oraz najnowszą literaturę i poglądy doktryny z zakresu administracji rządowej w województwie.
Kompleksowy komentarz do ustawy z 28.1.2016 r. – Prawo o prokuraturze (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 66) oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 7.4.2016 r. – Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1206 ze zm.) autorstwa wybitnego grona przedstawicieli doktryny i praktyki.
Międzynarodowy Dzień Mediacji to bardzo ważne wydarzenie w kalendarzu świąt nietypowych, bowiem uświadamia ludziom, że wiele spraw można rozwiązać bez konieczności sprawy sądowej. Tym bardziej cieszy, że w Polsce jest ono coraz bardziej popularne i rozpowszechnione. Ważne by idea mediacji trafiła do jak najszerszego grona. Nadal bowiem nie jest ona wystarczająco znana i wykorzystywana dla rozwiązywania sporów. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji, prowadzone są więc różne działania, mające na celu dostarczenie wiedzy na temat korzyści z mediacji, jej przebiegu czy kosztów. Na przykład wśród korzyści warto wymienić możliwość szybkiego, samodzielnego i tańszego rozwiązania konfliktu przez obie strony, a także zachowanie korzystnego wizerunku oraz utrzymanie wzajemnych relacji. W tym roku, w obliczu panującej pandemii odwołano na świecie największe sportowe i muzyczne wydarzenia oraz konferencje naukowe. My jednak nie chcieliśmy rezygnować z tradycji i zorganizowaliśmy Tydzień Mediacji za pośrednictwem łącz internetowych. Tegoroczne obchody Tygodnia Mediacji na ternie województwa kujawsko-pomorskiego i województwa warmińsko-mazurskiego, organizujemy z Sądem Okręgowym w Bydgoszczy, Sądem Okręgowym w Olsztynie, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Bydgoszczy i Olsztynie, Radą Adwokacką w Bydgoszczy oraz Wydziałem Prawa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Przedstawiona publikacja zawiera wzory dotyczące wszystkich etapów ogólnego postępowania administracyjnego, począwszy od przepisów ogólnych, poprzez wszczęcie postępowania, postępowanie wyjaśniające, techniki postępowania, opłaty i koszty, wydanie decyzji, skończywszy na postępowaniu odwoławczym i nadzwyczajnym.
Trzecie – uaktualnione i uzupełnione – wydanie książki uwzględnia wszystkie zmiany, które zostały wprowadzone do przepisów regulujących postępowanie administracyjne od 2017 r. Ponadto uwzględniono najnowsze orzecznictwo oraz poglądy doktryny.
Departament Strategii i Funduszy Europejskich w Ministerstwie Sprawiedliwości (ogłaszający konkurs), działając na podstawie art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 (t.j. Dz. U. 2018 poz. 1431, ze zm.), informuje o zakończeniu procedury naboru na partnera do realizacji projektu pozakonkursowego pn.: „Upowszechnienie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów (KRM) oraz działania informacyjne” (dalej: projekt) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach Działania 2.17 „Skuteczny wymiar sprawiedliwości”.
W postępowaniu konkursowym zostały wybrane 4 oferty:
Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza - 98 pkt.
Centralny Instytut Analiz Polityczno-Prawnych - 94 pkt.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II - 90 pkt.
Konfederacja Lewiatan - 90 pkt.
Centralny Instytut Analiz Polityczno - Prawnych
Concept Tower
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
NIP: 5222880576
Regon: 141336446
tel. (+48 22) 258 21 66
Fax: (+48 22) 203 49 88
ul. 20 stycznia 1920 r. 25/6
85-081 Bydgoszcz
Tel. 574 000 934